Zawodowa Służba Wojskowa
Wtorek, 24 Luty 2009 14:20    PDF Drukuj Email
Mundurówka - Wojsko

Zawodowa Służba WojskowaZgodnie z zapisem obowiązującej ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych "żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie ulega wątpliwości, posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do zawodowej służby wojskowej". Służba zawodowa wymaga zdyscyplinowania, lojalności i poświęcenia. Żołnierze zawodowi pełnią służbę wojskową jako służbę stałą lub służbę kontraktową. Służbę stałą pełnią przede wszystkim zawodowi wojskowi, którzy ukończyli odpowiednie szkoły lub uczelnie wojskowe; służbę kontraktową - żołnierze zawodowi, którzy pragną wykonywać swój zawód przez określony czas; uzyskali odpowiednie kwalifikacje w szkołach i uczelniach cywilnych, mają zawód użyteczny w siłach zbrojnych oraz odbyli stosowne przeszkolenie wojskowe. Żołnierzem zawodowym może być zarówno kobieta jak i mężczyzna. Żołnierze zawodowi - czyli kadra zawodowa sił zbrojnych - tworzą trzy korpusy: korpus oficerów zawodowych, korpus chorążych zawodowych, korpus podoficerów zawodowych. Powołanie do służby zawodowej następuje na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do jej pełnienia; w przypadku służby stałej - na czas nieokreślony, a do służby kontraktowej - na czas trwania kontraktu. Żołnierz zawodowy może być wyznaczony w czasie pokoju, za jego zgodą - a w niektórych przypadkach bez uzyskania zgody - do pełnienia służby poza granicami kraju. Przyjęcie do służby następuje w drodze powołania, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się, a w przypadku służby kontraktowej - w drodze powołania na podstawie umowy zwanej "kontraktem", zawartej pomiędzy osobą, która dobrowolnie zgłosiła się do tej służby, a właściwym organem wojskowym. Powołanie do służby stałej lub kontraktowej może nastąpić, jeżeli przemawiają za tym potrzeby Sił Zbrojnych. Do służby kontraktowej mogą być powołani m.in.:- oficerowie rezerwy oraz absolwenci szkół wyższych niewojskowych, którzy odbyli przeszkolenie wojskowe, złożyli egzamin na oficera i mają pożądane wykształcenie kierunkowe - do służby w korpusie oficerów;- chorążowie rezerwy; podoficerowie rezerwy którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową i legitymują się wykształceniem średnim o przydatnym kierunku; podoficerowie nadterminowej zasadniczej służby wojskowej z co najmniej dwunastomiesięcznym stażem w służbie nadterminowej, i wykształceniem średnim - w korpusie chorążych;- podoficerowie rezerwy, żołnierze rezerwy którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową oraz ukończyli specjalistyczne przeszkolenie wojskowe lub mają zawód przydatny w korpusie osobowym, a także żołnierze nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, którzy służbę tę odbywali przynajmniej przez 12 miesięcy - w korpusie podoficerów. Kontrakt zawierany jest na 5 lat, a z tą samą osobą może być podpisany najwyżej trzy razy. Pierwsze 12 miesięcy służby w ramach pierwszego kontraktu - jest okresem próbnym. Żołnierz zawodowy w służbie kontraktowej może zostać - na własny wniosek - powołany do służby stałej. Żołnierzowi zawodowemu przysługują wszelkie prawa obywatelskie do udziału w życiu publicznym, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawach. W czasie pełnienia zawodowej służby wojskowej żołnierz nie może być członkiem partii politycznej (stowarzyszenia lub innej organizacji o charakterze politycznym), ani brać udziału w działalności ruchów obywatelskich i innych ugrupowań obywateli o charakterze politycznym. Nie wolno mu także brać udziału w zgromadzeniach o charakterze politycznym i prowadzić działalności politycznej. Żołnierze zawodowi nie mogą też tworzyć związków zawodowych. Żołnierz zawodowy może kandydować: do Sejmu i Senatu, na kierownicze stanowiska państwowe obsadzane na podstawie wyboru, do samorządu terytorialnego. Może również prowadzić związaną z tym kampanię wyborczą. Na czas trwania kampanii wyborczej, żołnierz zawodowy otrzymuje urlop okolicznościowy od dnia zarejestrowania się jako kandydat; nie wolno mu w tym czasie nosić umundurowania oraz odznak i oznak wojskowych. Żołnierz zawodowy korzysta z pełni praw związanych z przynależnością do kościołów i innych związków wyznaniowych. Projekt nowej ustawy o służbie żołnierzy zawodowych przewiduje m.in. wprowadzenie zasady tożsamości stopnia wojskowego posiadanego przez żołnierza ze stopniem etatowym stanowiska jakie zajmuje.

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.