Zadania Służby Celnej
Wtorek, 24 Luty 2009 16:45    PDF Drukuj Email
Mundurówka - Służba Celna

Zadania Służby CelnejZgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (tekst jedn. Dz.U. Nr 156 z 2004 r., poz. 1641 z późn. zm.) do zadań Służby Celnej należą m.in.:
kontrola przestrzegania przepisów prawa celnego oraz innych przepisów związanych z wywozem i przywozem towarów,
wykonywanie czynności związanych z nadawaniem towarom przeznaczenia celnego
wymiar i pobór należności celnych i innych opłat związanych z przywozem i wywozem towarów,
wymiar i pobór podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu importu towarów,
kontrola, szczególny nadzór podatkowy, wymiar i pobór podatku akcyzowego,
pobór opłaty paliwowej,
współdziałanie przy realizacji Wspólnej Polityki Rolnej,
wykonywanie zadań wynikających z przepisów wspólnotowych regulujących statystykę dotyczącą obrotu towarowego pomiędzy państwami członkowskimi Wspólnoty Europejskiej,
rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw skarbowych i wykroczeń skarbowych, przestępstw i wykroczeń związanych z przywozem i wywozem towarów oraz ściganie ich sprawców, w zakresie określonym innymi ustawami,
rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń związanych z naruszeniem przepisów dotyczących ochrony dóbr kultury oraz ochrony własności intelektualnej, a także przestępstw i wykroczeń związanych z wprowadzaniem na polski obszar celny oraz wyprowadzaniem z polskiego obszaru celnego towarów objętych ograniczeniami lub zakazami, w szczególności takich jak: odpady szkodliwe, substancje chemiczne, materiały jądrowe i promieniotwórcze, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz broń, amunicja, materiały wybuchowe i technologie objęte kontrolą międzynarodową,
kontrola przestrzegania legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców,
współpraca z organami celnymi innych państw oraz organizacjami międzynarodowymi,
współpraca z Szefem Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych w zakresie niezbędnym do realizacji jego zadań ustawowych.

Izby Celne na terenie Polski:

Izba Celna w Białej Podlaskiej;
Izba Celna w Białymstoku;
Izba Celna w Gdyni;
Izba Celna w Katowicach;
Izba Celna w Kielcach;
Izba Celna w Krakowie;
Izba Celna w Łodzi;
Izba Celna w Olsztynie;
Izba Celna w Opolu;
Izba Celna w Poznaniu;
Izba Celna w Przemyślu;
Izba Celna w Rzepinie;
Izba Celna w Toruniu;
Izba Celna w Szczecinie;
Izba Celna w Warszawie;
Izba Celna we Wrocławiu.

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.